Abonner på SKIsport

Skisport 0112 web

Åtte nummer i året rett i din postkasse for 430,- kroner.

Bestill et abonnement her

Etter skihelgen: Ikke alt som det skal være
Skrevet av Allan Aabech   
mandag 22. desember 2008 12:19

Alt er ikke som det skal være før skieliten kan ta et par dager juleferie før det braker løs på nytt. Tour de Ski i langrenn, hoppuka og nye alpinutfordringer skal TV-formidles til hele folket. Da gjelder det å være best.

Men det er ikke enkelt. Ola Vigen Hattestad trener hjemme mens han sannsynligvis mister ledertrøya i verdenscupen som han har erobret etter tre strake sprintseire, senest i Düsseldorf i helgen. De løpere som lykkes i Tour de Ski, som starter i romjula, vil oppnå så mange poeng at han distanseres på nytt. Hattestad er den eneste som har vært stabil i toppen hittil internasjonalt, derfor kan mye rart skje i Tour de Skis arenaer i Tyskland, Tsjekkia og Italia.

Aksel Lund Svindal leder verdenscupen i alpint, men han må få mer fart på skiene i romjula om han skal beholde ledelsen. Fartsrennene i Val Gardena var en lidelse så lenge han kjører tilnærmet perfekt mens skiene ikke går fort nok. Det var bare sånn passelig i Alta Badias storslalåm også, her må det jobbes. Kjetil Jansrud er finalekjører, og sesongen har vist at det ikke er lett for noen å bite seg fast blant topp ti.

Hoppukelaget ble som ventet, kanskje en overraskelse at ikke nye unge hoppere ble foretrukket framfor Roar Ljøkelsøy og Bjørn Einar Romøren. Nå er hoppuka som et VM, det er ikke her man får sitt gjennombrudd. Dårlig innsats kan derimot knekke en hopper for resten av sesongen. Hoppledelsen har valgt ¨å satse på de rutinerte, men da må de også få dem i hoppform. Slå ut håret! Slipp hopperne fri!

Kombinert halter i seosngstarten. Selvfølgelig gledelig at Jan Schmid fikk sitt første pallbesøk, men vi forventer mer etter nytt år.

Har du forresten lest siste SKIsport? Der kan du følge norsk skisport fra grasrota til toppen.